Euro 2020, Σουηδία-Πολωνία 3-2: 1η θέση με τον Φόρσμπεργκ παρά τους στόχους του Λιουαντκόσκι

Η Σουηδία νίκησε την Πολωνία 3-2, ο Emil Forsberg και ο Robert Lewandowski σημείωσαν δύο φορές, αλλά ο Victor Clisson σημείωσε το νικητήριο γκολ στο 90ο λεπτό, διατηρώντας τους Σκανδιναβούς μπροστά.

ο Σουηδία Τους χρειαζόταν, αλλά πήρε τη νίκη στη δεκαετία του ’90 με 3-2 ΠολωνίαΑυτό την έβαλε στην πρώτη θέση της πέμπτης ομάδας της Ευρώ 2020. Με αυτήν τη νίκη, οι Σκανδιναβοί ταξιδεύουν στο Hampden της Γλασκόβης, περιμένοντας τον αντίπαλο (Ουκρανία ή Φινλανδία).

Η Πολωνία, παρά τα δύο γκολ από τον Robert Lewandowski, τερμάτισε τελευταία στο γκρουπ και αποκλείστηκε.

• Αποτέλεσμα πέμπτης ομάδαςΣουηδία 7 (4-2), Ισπανία 5 (6-1) 5, Σλοβακία 3 (2-7), Πολωνία 2 (4-6)

Χρειάστηκαν οι παίκτες της Jane Anderson μόλις 82 δευτερόλεπτα για να φτάσουν στο δίχτυ. Ο Φόρσμπεργκ εκμεταλλεύτηκε τη χαμένη κατοχή του Αλέξανδρου Ισαάκ και σημείωσε ένα σκορ 1-0, φέρνοντας τη χώρα του πιο κοντά στην πρώτη ομάδα. Η Πολωνία δεν είχε χρόνο να δει αν το σχέδιό της λειτούργησε, αλλά έπρεπε να παίξει σκληρά και να αναζητήσει αμέσως μια απάντηση, επειδή είχε ελπίδα, χρειαζόταν μόνο νίκη.

Το βάρος αναπόφευκτα έπεσε στους ώμους του Robert Lewandowski, ο οποίος υποκλίθηκε στο 17ο λεπτό της πίεσης. Στη δεξιά γωνία, σηκώστε δύο κεφάλια από μια μικρή περιοχή και με τον Ρόμπιν Όλσεν εξουδετερωμένο, και οι δύο κατέληξαν στην εγκάρσια ράβδο! Μετά από αυτό, κανένας Πολ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στο δίχτυ και έτσι χάθηκε μια μοναδική ευκαιρία.

Οι Πολωνοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα, περιορίζοντας τη σουηδική εθνική ομάδα στο δικό τους γήπεδο, αλλά η κύρια μέθοδος επίθεσης ήταν διασταυρούμενα περάσματα από την πλευρά, τα οποία συνήθως αφήνονται στην άλλη πλευρά. Ο Olsen αντέδρασε σωστά μερικές φορές το χρειαζόταν (ειδικά εναντίον του Peter Zelensky) και έμεινε 1-0 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Σουηδός τερματοφύλακας παρέμεινε ο ήρωας στο δεύτερο ημίχρονο, αποκρούοντας τις προσπάθειες των Zielinski και Jezeguz Krychowiak. Οι Πολωνοί συνέχισαν να χτυπούν τη Σουηδία στο σπίτι (αν και οι Σκανδιναβοί είχαν διπλή ευκαιρία στην αντεπίθεση), αλλά οι τελικοί τους βρήκαν ένα τείχος με το όνομα Όλσεν.

Οι Σκανδιναβοί είδαν ότι, παραμένοντας πίσω, καλούσαν τους Πολωνούς να εξισορροπήσουν. Γι ‘αυτό άρχισαν να επιτίθενται και να απειλούν με αυτόν τον τρόπο. Σε αντεπίθεση στο 59ο λεπτό, ο Φόρσμπεργκ σημείωσε ξανά και φάνηκε να “σημείωσε” τη νίκη. Ο Lewandowski δεν είχε την τελευταία λέξη και αμέσως μετά το γκολ της προσωπικής του ενέργειας, κράτησε τους Πολωνούς στον αγώνα. Λίγο αργότερα, ο Olsen πήρε και πάλι τη μπάλα από το δίχτυ του, αλλά ο στόχος του νεοφερμένου Jakob Sverczyk δεν υπολογίστηκε σωστά λόγω οφσάιντ.

Η ορμή πέρασε με την πλευρά των Πολωνών, αν και έγιναν αλλαγές και διαλείμματα ψύξης που θα μπορούσαν να είναι υπέρ των Σουηδών. Ολόκληρος ο αγώνας μετακινήθηκε έξω από την περιοχή και στο 84ο λεπτό ο Lewandowski ισοπαλία 1-1. Τα τελευταία λεπτά ήταν συναρπαστικά, με τους Πολωνούς να έχουν δύο καλές στιγμές, αλλά τελικά ο Βίκτορ Κλέισον τη δεκαετία του 1990 για να δώσει τη νίκη στη Σουηδία και να αφήσει τις ουρές του πολωνικού γκρουπ.

Σουηδία: Olsen, Lustig (68 ‘Kraft), Lindelof, Danielson, Augustinson, Larson, Eckdal, Olson, Forsberg (77’ Clason), Isaac (68 ‘Berg), Quesun (55’ Kolusevsky)

Πολωνία: Sezni, Beresinski, Glick, Bendnarek, Jozviak (62 ‘Sviertsok), Krichoviak (79’ Plakheta), Klich (73 ‘Kozlowski), Pujac (46’ Frankovski), Svinderski και Ziel