Euro 2020, Ιταλία-Αυστρία 2-1: προκριματικός για επιπλέον χρόνο με τον Chiesa και την ένταση

Στην πρώτη παράταση για το Euro 2020, η χώρα που συνέδεσε το όνομά της με την παράταση, η Ιταλία, νίκησε την Αυστρία 2-1 και προχώρησε στον προημιτελικό, όπου περιμένει τον νικητή Βέλγιο-Πορτογαλία.

ο Ιταλία Το έκανε εύκολο, ήταν ακόμη κοντά στο να παραδοθεί το πρώτο γκολ και να χάσει την τελική νίκη Ευρώ 2020Αλλά η είσοδος του Federico Chiesa της έδωσε τη νίκη 2-1 Σε υπερωρίες vs ΑυστρίαΜπροστά από τους οπαδούς του Wembley.

Ο επιθετικός της Γιουβέντους σημείωσε στο 97ο λεπτό, ο Matteo Pesina ακολούθησε λίγο αργότερα και παρά το γκολ που δέχτηκε η Sasa Kalajic (πρώτη φορά στο τουρνουά), η “Squadra azura” έκανε κράτηση για θέση στο Μόναχο την Παρασκευή στις 22:00, περιμένοντας τον νικητή Βέλγιο – Πορτογαλία.

Ο Roberto Mancini επέστρεψε τα κύρια αντικείμενα εκτός από δύο. Ο Marco Verratti πήρε επιτέλους ένα αρχικό πουκάμισο, συγκεκριμένα τον Manuel Locatelli, ενώ ο Francesco Acerbi αντικατέστησε τον τραυματισμένο Giorgio Chiellini. Ο Φράνκο Φόντα έβαλε τον Ντέιβιντ Άλαμπα στο ρόλο της αριστεράς, έχοντας ένα σχηματισμό 4-2-3-1 στην ομάδα του.

Ο αγώνας ξεκίνησε με καλό ρυθμό και ισορροπία, και καθώς πέρασαν τα λεπτά και ο Zorginho «ξεκαθάρισε» τα πάντα, η Ιταλία πήρε θάρρος και ενέργειες. Οι Ιταλοί έπαιζαν κυρίως από τα αριστερά με τον Leonardo Spinazzola και τον Lorenzo Insigne, για να αποφύγουν την Alaba, οι Ιταλοί απείλησαν κυρίως με πυροβολισμούς που δεν ενοχλούσαν πολύ τον Daniel Bachmann.

Οι Αυστριακοί προσπαθούσαν συνεχώς να βρουν τον Μάρκο Αρνάτοβιτς και σε ένα μόνο στάδιο, με το εναέριο σουτ έξω από την περιοχή, αυτή η τακτική ήταν μια ανησυχία για τον Gianluigi Donnarumma, ο οποίος κυνηγούσε το 12ο συνεχές ημίχρονο χωρίς πέρασμα, για να ισοπεδώσει το σκορ. Κρατάται από τον Ντίνο Γκοφ από το 1980.

Ο Verratti δεν κατάφερε να οργανώσει τον αγώνα εναντίον της Ουαλίας, καθώς ο Nicolo Barilla έπαιξε μπροστά του και (ανεπιτυχώς) έψαχνε “τρύπες” στην άμυνα του αντιπάλου. Η τελευταία διάσπαση επιχειρήθηκε από σπριντ και μεγάλες λήψεις, χωρίς αποτέλεσμα. Ακόμη και η εγκάρσια γραμμή του Ciro Immobile προήλθε από ένα πολύ δύσκολο σουτ στο δίχτυ.

Η Αυστρία αντιμετώπισε δυσκολία στην αντιμετώπιση της Ιταλίας και αποφάσισε να αυξήσει την επίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Το λάθος του Alaba στο 52ο λεπτό ήταν η πιο επικίνδυνη στιγμή μέχρι το 65ο λεπτό, όταν ο Arnautovic έστειλε την μπάλα στο δίχτυ. Δεν υπήρχε στόχος επειδή ο Αυστριακός έπεσε μερικά εκατοστά μακριά, αλλά το μήνυμα στάλθηκε.

Ο Mancini έριξε τον Locatelli και τον Matteo Pessina στη μάχη και η Ιταλία επιτέθηκε ξανά μια ώρα αργότερα. Η πίεση δεν κράτησε πολύ. Πράγματι, ο απρόσεκτος αγκώνας της Bessina προς τον Konrad Lemmer μετατράπηκε σχεδόν σε πέναλτι, αλλά προηγήθηκε και πάλι ένα οφσάιντ από την Αυστρία.

Ο Φόντα έδειξε εμπιστοσύνη στην ομάδα και την αντοχή του και δεν έκανε καμία αλλαγή, τουλάχιστον έως ότου τελικά τραυματίστηκε ο Κριστόφ Μπαουμάρτνερ. Ο Martin Hintereger που πλησίαζε μια μικρή περιοχή στην Αυστρία και χωρίς επίθεση από τους Ιταλούς, έκοψε τον αγώνα σε υπερωρίες.

Η Ιταλία βρισκόταν στη διαδικασία για όγδοη φορά στο ευρώ, περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη χώρα. Δεν είχε κανένα γκολ ακόμα (και είχε παραχωρήσει μόνο τον «χρυσό» στόχο του David Trezeguet στον τελικό του 2000), αλλά τελικά βρήκε δύο. Στο 95ο λεπτό, ο Federico Chiesa (που είχε μόλις εισέλθει στο 84ο λεπτό) σκόραρε από τη δεξιά διαγώνια ένα λεπτό μετά από μια ευκαιρία από σχεδόν το ίδιο σημείο και καθυστερώντας το πρώτο μέρος του επιπλέον χρόνου ο Pezina έφτασε στο 2-0.

Η Ιταλία άφησε χώρο στην Αυστρία και προσπάθησε να “χτυπήσει” τον μετρητή στα υπόλοιπα λεπτά. Ο Φόντα έβαλε όλα τα μακριά σώματα στο γήπεδο και στα 114 μέτρα ο Σάσα Καλάτζζιτς των 2 μέτρων έριξε μια πολύ εντυπωσιακή κεφαλιά σε μια γωνία για να το μειώσει στο 2-1. Ο πρώτος στόχος που παραχώρησε ο Gianluigi Donnarumma στο Ίδρυμα ήταν ο τελευταίος στον αγώνα, με αποτέλεσμα το “Squadra azura” να πάρει νάρκη, αλλά προκρίθηκε.

Ιταλία: Donaroma, Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazola, Barella (68 ‘Pesina), Zorginio, Verratti (68’ Locatelli), Berardi (84 ‘Chiesa), Imobile (84’ Bellotti), Insigne (10)

Αυστρία: Bachmann, Liner (114 ‘Trimmel), Dragovic, Hinterger, Alaba, X.Selger (106’ AD), Grelich (106 ‘Saab), Leimer (114’ Elsanker), Zapfier A (90) 97 ‘Kalajdzic)