Euro 2020, Αγγλία-Σκωτία 0-0: Οι Σκωτσέζοι υπέμειναν και έβαλαν φωτιά στην ομάδα

Ο αγώνας μεταξύ Αγγλίας και Σκωτίας στο Wembley έληξε με ισοπαλία καθώς το τέταρτο σετ έριξε φωτιά και μόνο οι “λιοντάρια” ήθελαν να νικήσουν την Τσεχική Δημοκρατία στον τελευταίο αγώνα για να βγουν πρώτοι. (Βίντεο)

Η ισοπαλία χωρίς γκολ (0-0) τερμάτισε τον αγώνα μεταξύ Αγγλίας και Σκωτίας με τους Σκωτσέζους να παραμένουν στο περιθώριο στο Wembley και να ζουν στην αναζήτηση προκριματικών μέχρι το τελευταίο παιχνίδι όπου παίζουν την Κροατία με τις δύο ομάδες να τερματίζουν μία θέση.

Από την άλλη πλευρά, η Αγγλία θέλει να νικήσει τους Τσέχους στον τελευταίο αγώνα και οι δύο ομάδες έχουν επίσης τέσσερις πόντους και όποιος κερδίσει θα τερματίσει πρώτος στο γκρουπ.

• Κατηγορία: 1. Τσεχική Δημοκρατία 4, 2. Αγγλία 4, 3. Κροατία 1, 4. Σκωτία 1
  • Επόμενο παιχνίδι: Κροατία – Σκωτία (22/6, 22:00), Τσεχία – Αγγλία (22/6, 22:00).

Ο αγώνας είχε ό, τι έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε σε βρετανικό ντέρμπι εκτός από τους στόχους. Ακόμη και ο καιρός στο Λονδίνο έβρεχε κατά τη διάρκεια του αγώνα. Υπήρχε πάθος, ένταση, στάδια και λίστα στόχων, αλλά δεν υπήρχαν γκολ από καμία ομάδα. Λάθη από τα πρώτα δευτερόλεπτα “παγώθηκε” ο αγώνας που ήταν αργός για να βρει τον ρυθμό.

Στο τρίτο λεπτό, οι Σκωτσέζοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή καθώς ο Adams πέρασε από την περιοχή και ο Stones έβαλε το πόδι του μπροστά. Η Αγγλία, παρά τα πρώτα λεπτά της κατοχής, δυσκολεύτηκε να προσεγγίσει τα εδάφη της Σκωτίας.

Φυσικά είχε μεγάλη ευκαιρία στο 12ο λεπτό. Μετά από ένα κόρνερ, ο Stones πήρε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Ενώ ο Μάουντ βρέθηκε τον επόμενο λεπτό σε θέση να πυροβολήσει μετά από ένα πέρασμα από τον Στερλίνγκ, βρέθηκε σε προνομιακή θέση αλλά δεν βρήκε το δίχτυ.

Καθώς πέρασαν τα λεπτά, ο αγώνας πήγε στους Σκωτσέζους. Η ομάδα του Steve Clark έκανε πολύ καλά ως buffer. Σπρώχνοντας ψηλά, έπεσε σκληρά στην μπάλα και «χαλάει» το παιχνίδι των Άγγλων, που δεν μπόρεσε να βρει περάσματα.

Στο 30ο λεπτό, η Σκωτία έχασε μια μεγάλη ευκαιρία. Μετά από ένα σταυρό από τα αριστερά, το σουτ του O’Donnell σε κίνηση, ο Pickford οδήγησε με δυσκολία και στη συνέχεια ο Adams, που πήρε το ριμπάουντ, απέτυχε να σκοράρει με την κεφαλιά του.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, με τους Σκωτσέζους να μπαίνουν στο αποδυτήριο ικανοποιημένοι, ενώ οι Άγγλοι ανησυχούσαν.

Τα δεύτερα 45 λεπτά ξεκίνησαν χωρίς αλλαγές και για τις δύο ομάδες και η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η Αγγλία επέστρεψε ξανά δυνατά στο Wembley και προσπάθησε να σκοράρει στο 48ο λεπτό με τον Mount Για να πυροβολήσει μια ισχυρή βολή από τα δεξιά, αλλά ο Μάρσαλ πέφτει σωστά στη δεξιά του γωνία και απωθεί την υπερβολική ένταση στη γωνία.

Η Southgate ξεπέρασε τον Grylls στο 63ο λεπτό του αγώνα και οι οπαδοί στο Wembley αντέδρασαν σαν να είχε σημειωθεί ένα γκολ, αλλά ο επιθετικός της Aston Villa δεν έβαλε τόση προσπάθεια όσο ήθελε στα πόδια του.

Οι καλύτερες στιγμές της Σκωτίας ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο στο 78ο λεπτό του αγώνα με σταυρούς από τα αριστερά και ο Adams χτύπησε τη δεύτερη θέση με την μπάλα πέρα ​​από τη θέση του Pickford.

Στην απέναντι όχθη, ο Στερλίνγκ ανέβηκε σε μια περιοχή, προσπάθησε να περάσει τον Ρόμπερτσον και έπεσε στο έδαφος απαιτώντας ένα πέναλτι από τον αμυντικό του Λίβερπουλ, αλλά ο διαιτητής συνέχισε τον αγώνα όπως το VAR.

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα, οι Άγγλοι, πιέζοντας μέχρι το τέλος για ένα γκολ, βρέθηκαν στην περιοχή, υπήρξε αναταραχή, αλλά δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στο δίχτυ.

Αγγλία: Pickford, Shaw, Cedar, Stones, Phillips, Mings, Mount, Fontaine (63 ‘Grills), James, Kane (75 ‘Rasford), Στερλίνγκ,.

Σκωτία: Marshall, O’Donnell, Robertson, McTomney, Hanley, Tierney, McGinn, McGregor, Dix, Adams (87 ‘Nisbet), Gilmore (76’ Armstrong).