Όταν … ήθελα να συμπιέσω την ΑΕΚ (2-1) Ατρόμητος!

Συνεχίζεται ασταμάτητο Ικ. Μετά από τρεις διαδοχικές νίκες 1-0, μια άλλη νίκη ήρθε με διαφορετικό στυλ.

Ο Al Ittihad νίκησε επίσης τον Atromitos, αλλά αυτή τη φορά τερμάτισε 2-1. Για να είμαστε ακριβείς, όταν η ΑΕΚ αποφάσισε να πάρει σοβαρά και έπαιξε μπάλα, έπαιξαν … την μπάλα για 30 λεπτά και επίλυσε τον Ατρόμητο, σημειώνοντας δύο γκολ και έχοντας πιθανότητες να πετύχει περισσότερα. Η κυριαρχία της ομοσπονδίας ήταν απόλυτη, αν και το peristeriote απλώς μειώθηκε στον τελικό.

Οι δύο μεγάλοι ήρωες στη νίκη της ΑΕΚ είναι η Λεβογιά και η Ολιβέιρα. Και οι δύο σημείωσαν τα γκολ που κέρδισαν και με τον πιο σημαντικό τρόπο επιβεβαίωσαν όσα είπε ο Jimenez χθες. Ένας υπέροχος αγώνας από τον Πακάκη, ο Γκαρσία είναι δαίμονας, αποφασιστικός για τον Σίμο να ανατρέψει την εικόνα της ΑΕΚ, που κέρδισε έξυπνα το λάκτισμα πέναλτι, με το οποίο ο “Κίτρινος Μαύρος” πήρε το προβάδισμα.

Αλλαγές και έκπληξη

Μόλις τρεις ημέρες μετά τον αγώνα με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, ο Χιμενεθ αποφάσισε να κάνει τολμηρές αλλαγές στην ομάδα του. Συνολικά, σε σύγκριση με το τελευταίο παιχνίδι της ΑΕΚ, ο Ισπανός έκανε έξι αλλαγές στην ενδέκατη ομάδα. Ο Insua πήρε μια θέση στο αριστερό άκρο της άμυνας, με τον Sacov να είναι συνεργάτης του Simos, ενώ ο Mandalos και ο Levagia (ως αριστερός μέσος) συμπλήρωσαν τον Levi πίσω από την Oliveira.

Η ΑΕΚ ήθελε να επιβάλει τον ρυθμό της από την αρχή, αλλά φάνηκε να εκπλήσσεται από τον Ατρόμητο. Ο Κένεντι άφησε στην άκρη το τρίο που συνήθως παίζει στην άμυνα, με στυλ 4-3-2-1 και κατάφερε να είναι αυτός που κυριάρχησε στο κέντρο. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα, άρπαξαν εύκολα την μπάλα και πυροβόλησαν σκληρά στην άμυνα της ΑΕΚ. Τα στάδια είναι ασαφή, διότι η άμυνα της Ένωσης βρήκε λύσεις, αλλά με μεγάλα πλάνα και δεν επιτρέπει τη δημιουργία του «κίτρινου – μαύρου».

READ  Το κορυφαίο μοντέλο εξαφανίστηκε από τη Νέα Υόρκη και βρέθηκε με αμνησία σε μια φαβέλα στη Βραζιλία

Συγκεκριμένη άμυνα, πρόβλημα δημιουργίας

Συνολικά, η ΑΕΚ έχει πιστοποιήσει εκ νέου την αμυντική της βελτίωση. Ο Lazy ήταν εξαιρετικός, και ο Svarnas, ο Pakakis έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Έπαιξαν σκληρά και είχαν σωστές εντάσεις και πόζες στο παιχνίδι τους. Αυτό που λείπει η ΑΕΚ είναι δημιουργία. Βασικά επειδή δεν είχε κίνηση, είχε έναν προβλέψιμο τρόπο να παίξει – κυρίως δεξιόχειρες με τον Γκαρσία – και δεν μπορούσαν να πάρουν σαφή στάδια προς το σπίτι της Μάντα.

Ο Atromitos έκλεισε καλά τους χώρους, γέμισε το κέντρο και η ΑΕΚ χρειάστηκε ένα παιχνίδι από τις πλευρές, ειδικά από το sidecar. Ο Insua πήρε μόνο μία πρωτοβουλία στα πρώτα 45 λεπτά και η ΑΕΚ δεν έδειξε ότι είχε τρόπο να ξεκλειδώσει τον αντίπαλό της. Καλές μικρές στιγμές, προβλέψιμο παιχνίδι, δύσκολο να βρεθούν μέρη με αυτόν τον τρόπο και ο Killer AEK είχε μερικές επικίνδυνες καταστάσεις.

Μεταμόρφωση

Αυτή η σκηνή άλλαξε δραστικά στο δεύτερο ημίχρονο. Μια άλλη ομάδα μπήκε στο γήπεδο και έκανε ένα κλικ από την άμυνα του αντιπάλου. Τόσες πολλές φάσεις που δεν έκανε η ΑΕΚ σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, έκανε – και με τα παραπάνω – στα πρώτα 15 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Καθαρά στάδια, τυχαία με την Oliveira, συνεχή κίνηση, ισχυρή συμμετοχή της Livagia στον αγώνα και ο στόχος ήταν θανατηφόρος.

Η ΑΕΚ χρειάστηκε την εμπειρία του Andre Simoes και την ευφυΐα ποδοσφαίρου για να επιτύχει τον στόχο. Οι Πορτογάλοι διαμαρτυρήθηκαν για την ενοχλητική επίβλεψη της Oliveira στην περιοχή και έπειτα πίεσαν τον Mandas να μην επιστρέψει γρήγορα την μπάλα στη ζώνη ΑΕΚ. Ο Salomon ήταν θυμωμένος και σπρώχτηκε βίαια, με αποτέλεσμα οι Carantones να κατηγορούν την αδιαμφισβήτητη τιμωρία που είχε εκμεταλλευτεί η Oliveira.

READ  Το τέλος του κλειδώματος ξημερώθηκε, με τον τουρισμό, την ελεύθερη κυκλοφορία και χωρίς SMS - τις ανησυχίες των ειδικών

Γκουλάρα από Λιβαγιά

Το προβάδισμα στο σκορ δεν άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Η ΑΕΚ δεν επέτρεψε στον Ατρόμητο να ανταποκριθεί, αλλά συνέχισε να κυριαρχεί εντελώς στο παιχνίδι. Εκτός αυτού, είχε πλέον αρκετό χώρο για να χτυπήσει τον αντίπαλο και δεν άφησε την ευκαιρία αναξιοποίητη. Σε μια καλά οργανωμένη επίθεση της Ένωσης, ο Μάνταλος άνοιξε στον Πακάκη, επέστρεψε στη Λιβαγιά και ο Κροάτης τερμάτισε τον αγώνα νωρίς.

Το μόνο πράγμα που άλλαξε μέχρι τον τελικό ήταν ότι ο Ατρόμητος κατάφερε να μειώσει το σκορ με ένα πέναλτι που κέρδισε ο Χριστοδουλόπουλος και εκμεταλλεύτηκε το 89ο λεπτό. Παρόλο που είχε μόνο έναν τελικό σε ολόκληρα τα δευτερόλεπτα 45 λεπτά, η ομάδα του Περιστέρι βρήκε το δρόμο στο δίχτυ και έσπασε Μια σειρά τριών αγώνων κράτησε το Al Ittihad άθικτο.

ΑΕΚ-Ατρόμητος 2-1

Δείτε πώς αναφέρθηκε το enwsi.gr και σχολιάστηκε ζωντανά στον αγώνα κάνοντας κλικ εδώ

ΑΕΚ (M. Himeneth, 4-2-3-1): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Σβάρνας, Λάτση, Insua, Simoes (82 ‘Simanski), Sakhof, Garcia (81’ Tankovic), Mandalos (78 ‘Galanopoulos), Livagia ( 90 ‘+ μαχαίρι), Oliveira

Ατρόμητος (Ν. Κανάδι, 4-3-2-1): Μάντας, Νάτσος, Γκούτας, Στρουγκής, Κιβρακίδης (39 ‘Τομάσεβιτς), Γκάλο (74’ Umbides), Salomon (74 ‘Agayev), Harisis, Munith, Rambejo ( 60 ‘COTSOPOLOS) Μανάους (61’ Χριστοδουλόπουλος)

Κορυφαίες καραντόνες με κίτρινες κάρτες Garcia (35) – Strogy (39), Moneth (60), Gallo (65).