Τότεναμ – Λίβερπουλ 1-3: Επιστροφή στο πρωτάθλημα με ένα χατ τρικ στο Λονδίνο

ο Λίβερπουλ Γιορτάστε μια πολύτιμη νίκη στο Λονδίνο, επικρατώντας 3-1 Τότεναμ στο Λονδίνο. Οι Reds πήραν τους τρεις πρώτους πόντους τους Πρέμιερ Λιγκ 2021 και ένα τέλος στο αρνητικό σερί. Η ομάδα του Klopp ανέβηκε στην τέταρτη θέση με 37 πόντους. Από την άλλη πλευρά, η Τότεναμ παρέμεινε στην έκτη θέση με 33 πόντους, καθώς ζουν με την Έβερτον.

Διαφήμιση

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τέλειο τρόπο από την άποψη του τοπίου. Στο δεύτερο λεπτό, ο Salah βρήκε τον Mane στην περιοχή και ο Uri δεν τον σταμάτησε και έχασε επίσης τον παίκτη των Reds. Στο επόμενο στάδιο, η Τότεναμ βρήκε το δίχτυ με τον Σον, αλλά στην αρχή του σταδίου υπήρχε οφσάιντ, οπότε έμεινα 0-0.

Τα στάδια μετά από αυτό δεν ήταν πολλά, αλλά και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να γίνουν επικίνδυνες ανά πάσα στιγμή. Στο 21ο λεπτό, ο Firmino έριξε ένα σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο πυροβολήθηκε εύκολα από τον Lloris.

Στο 24ο λεπτό, ο Σαλάχ ανέβασε την μπάλα πολύ καλά στον Μάνη, ο οποίος έριξε από κοντά και ο Λλόρις σταμάτησε την μπάλα με το ένα χέρι. Όπου το πρώτο ημίχρονο έδειξε ότι θα τελείωνε χωρίς γκολ, η ομάδα του Klopp σημείωσε γκολ.

Στο 45 + 4 ‘ο Mane δέχτηκε την μπάλα προς τα αριστερά και έριξε την μπάλα στον Firmino στην καρδιά της περιοχής και σε κοντινή απόσταση έφτασε στο 0-1.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε πολύ καλά. Στο 46ο λεπτό, οι Κόκκινοι απείλησαν τον Σαλάχ με ένα σουτ και ένα λεπτό αργότερα σημείωσαν δύο γκολ. Ο Μαν έριξε έξω από την περιοχή, οδηγώντας τον Λλόρις Αλεξάντερ-Άρνολντ να έρθει και να στείλει την μπάλα στο δίχτυ.

Ωστόσο, στο επόμενο στάδιο, η Τότεναμ κατάφερε να μειώσει. Ο Χόιμπεργκ έριξε μια σφαίρα έξω από την περιοχή, με τον Άλισον να μην μπορεί να ανταποκριθεί και έτσι έκανε 1-2.

Στο 56ο λεπτό, η Λίβερπουλ σημείωσε ξανά, με τον Σάλαχ μετά από ένα σουτ στην περιοχή. Ωστόσο, μετά από εξέταση στον βοηθό του διαιτητή βίντεο, ο στόχος ακυρώθηκε υπέρ του χεριού του Firmino στην αρχή του σταδίου. Τέλος, οι επισκέπτες σημείωσαν το τρίτο τους γκολ λίγο αργότερα.

Ο Alexander-Arnold γέμισε την περιοχή, ο Rodon έκρινε εσφαλμένα τη σκηνή και ο Mane σκόραρε από κοντά, σημειώνοντας 1-3 σε 65 λεπτά. Η Λίβερπουλ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα μέχρι τον τελικό σφύριγμα, με την Τότεναμ να μην μπορεί να βρει απάντηση. Επομένως, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η ομάδα του Klopp κέρδισε.

Τότεναμ: Lloris, Davis, Dyer, Rhodon, Doherty, Hoiberg, Entobel, Aourir (46 ‘Winks), Sean, Kane (46’ Lamila), Birhvine (81 ‘Bell)

Λίβερπουλ: Aliston, Alexander Arnold, Matip (46 ‘Phillips), Henderson, Robertson, Weinaldum, Thiago (78’ Jones), Milner, Firmino (87 ‘Origi), Mane

Πρόγραμμα και αποτελέσματα του εικοστού αγώνα:

Τρίτη, 26 Ιανουαρίου

Κρίσταλ Πάλας – Γουέστ Χαμ 2-3 (3 ‘Zaha, 90 + 7′ Batswagi / 9 ’25’ Sochik, 65 ‘Dawson)

Νιουκάστλ – Λιντς 1-2 (57 ‘Almiron / 17’ Ravinia, 61 ‘Harrison)

Σαουθάμπτον – Άρσεναλ 1-3 (3 ‘Armstrong / 8’ Pepe, 39 ‘Saka, 72’ Lacazette)

West Bromwich Albion – Μάντσεστερ Σίτι 0-5 (6 ’30’ Gudogan, 20 ‘Cancello, 45 + 2’ Mahrez, 57 ‘Sterling)

Τετάρτη 27 Ιανουαρίου

Μπέρνλι – Άστον Βίλα 3-2 (52 ‘Mi, 76’ McNeill, 79 ‘Wood / 14’ Watkins, 68 ‘Grillis)

Τσέλσι – Λύκοι 0-0

Μπράιτον-Φούλαμ 0-0

Έβερτον-Λέστερ 1-1 (30 ‘Hammes Rodriguez / 67’ Tillman)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Σέφιλντ 1-2 (64 ‘Maguire / 23’ Brian, 74 ‘Burke)

Πέμπτη 28 Ιανουαρίου

Τότεναμ-Λίβερπουλ 1-3 (49 ‘Hoiberg / 45 + 4’ Firmino, 47 ‘Alexander-Arnold, 65’ Mane)

Δείτε την κατάταξη της Premier League και άλλα δημοφιλή πρωταθλήματα.

Πιστώσεις εικόνας: Ⓒ 2021 Sean Butrell / Associated Press