Πόρτο-Ολυμπιακός 2-0: touchdowns στο Dragao

Πριν από έξι ημέρες, ήταν ολυμπιακός Το παιχνίδι ζητά περισσότερα από ΜασσαλίαΔεν πήραν το πόδι τους από το γκάζι μέχρι την τελευταία στιγμή και τελικά αθωώθηκαν. Σε αντίθεση, το “Dragao” Πόρτο Το οποίο έδειξε λιγότερες αρετές από τους Γάλλους, αλλά πιο σταθερά, οι Έλληνες πρωταθλητές ηττήθηκαν 2-0, λόγω προσωπικών λαθών, επιπολαιότητας και έλλειψης νου. Είναι ατυχές και άδικο για τους Ερυθρούς και τους Λευκούς να χάσουν από μια ομάδα που δεν ήταν ανώτερη από αυτούς, αλλά η οποία ήταν πιο συνεπής στο σχέδιό τους και ήταν δικαιολογημένη.

Διαφήμιση

Ο Pedro Martins δεν δικαιολογείται από τις αλλαγές που έκανε με την εξαίρεση του Costas Fortunes που έφυγε από τον πάγκο σε 53 λεπτά. Αυτά ήταν τα πέντε πράγματα που καθόρισαν το αποτέλεσμα του παιχνιδιού στο Dragao.

1. Κοίταξα στον καθρέφτη

Αναμενόταν ότι ένας προπονητής που δεν άλλαξε τις συνήθειές του τόσο εύκολα όσο ο Pedro Martins δεν θα “βλάψει” την ομάδα που τον οδήγησε στη νίκη επί της Μασσαλίας. Έτσι κράτησε τα δέκα που ξεκίνησαν στον αγώνα της περασμένης Τετάρτης και προχώρησε στην αντικατάσταση του υποχρεωτικού Baa με τον συμπατριώτη του Σίσι. Ο προπονητής του Ολυμπιακού πλησίασε την ομάδα, Sergio Concic O, ο οποίος προτίμησε επίσης 4-2-3-1. Στόχος του είναι να κερδίσει τη μάχη κυρίως στο κέντρο με τους Pohalke και Empela εναντίον της Oliveira και του Uribe.

Στην κορυφή του τριγώνου από την πλευρά των επισκεπτών ήταν ο ενθουσιώδης Matteo Valbuena, ενώ ο 20χρονος Fabio Vieira επιλέχθηκε. Ο Πειραιάς χτύπησε το γήπεδο με αέρα και προσπάθησε να πάρει την μπάλα και να παίξει, σε αντίθεση με το προηγούμενο παιχνίδι όπου προτιμούσαν μια θέση αναμονής. Με 4-4-2 να πλησιάζει και να διπλασιάζει τον Γάλλο Αραβό στρατηγό στην πρώτη αμυντική ζώνη, οι Μπλουζ από τον Ολυμπιακό μπήκαν στον αγώνα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πατήσουν ψηλά από το πρώτο πέρασμα και αυτή η τακτική λειτούργησε καλά για αυτούς. Σε μόλις 11 λεπτά, λόγω ενός λάθους από τον Μπουχαλάκη, ήρθε πολύ νωρίς και ντροπιαστικά 1-0 από τη Vieira πριν από το άδειο δίχτυ, και το ίδιο και ο Impela. Κατάφερε να διορθώσει το λάθος του συναδέλφου του.

2. Με την πλάτη του στον τοίχο

Ο γρήγορος στόχος των «δράκων» έβαλε το «κόκκινο και άσπρο» στη θέση του βοηθού οδηγού και τους ανάγκασε να κυνηγήσουν το σκορ από το πουθενά, σε έναν άνευ προηγουμένου αγώνα μισού σταδίου. Παρά την πρόσθετη πίεση της νηστείας 1-0, το ελληνικό δίδυμο επιχείρησε να ανταποκριθεί. Για να ρίξετε την μπάλα και έναν αγώνα κυρίως από τη δεξιά πλευρά όπου ήταν ο Ravinia και ο Rangelovic, καθώς και ο Valbuena που πιέζει περισσότερο από εκεί, για να φτάσει σε ισοπαλία. Η πρώτη προσπάθεια ήταν με μια κεφαλίδα από τον Al Arabi στο 20. Το πέντε λεπτά αργότερα, ο Μαροκινός εισβολέας αποκαλύφθηκε, σε μια πολλά υποσχόμενη επίθεση.

Στο κενό που παρατηρήθηκε, ωστόσο, στον κεντρικό άξονα στην πλευρά του Ολυμπιακού, λόγω των κινήσεων της Valbuena, ο Πόρτο βρήκε μέρη και διαδικασίες για να δείξει επιθέσεις, γεγονός που δεν έγινε απαρατήρητο. Με άλλα λόγια, υπήρχε ένα τεράστιο κενό στο χώρο που θα είχε γεμίσει ο πρώτος παίκτης στη συλλογή των δεύτερων μπαλών, η Camara, που παρακολούθησε τον αγώνα στην τηλεόραση λόγω του ιού Corona.

3. Αγγίξτε την εξίσωση

Καθώς το παιχνίδι συνεχίστηκε, το βούτυρο ήταν στο ψωμί του Πόρτο για τα περισσότερα από τα στάδια. Οι παίκτες του Ολυμπιακού μπορεί να έχουν πιάσει την μπάλα, την γύρισαν και έψαχναν για την επίθεση, αλλά η γηπεδούχος ομάδα με διπλή αμυντική ζώνη και τρεις γραμμές κάτω από το δοκάρι δεν προσπάθησε πολύ να πιάσει το μισό. Εκτός από τον διάδρομο της Valbuena, τον οποίο ο Μπάμπα προωθούσε με ένταση στη γραμμή τερματισμού και με τον Marcezin να εξουδετερώσει. Αυτό το στάδιο έλαβε χώρα στο 40ο λεπτό και τίποτα άλλο μέχρι το σφυρίχτρα διακοπής. Το κακό για ολόκληρη την ιστορία είναι ότι ο Πόρτο, παρόλο που δεν πήγε καλά στον αγώνα, βρήκε το γκολ λόγω της πίεσης που έβαλε και στη συνέχεια ο αγώνας πήγε εκεί που ήθελε, ως μια καλή ομάδα στο γήπεδο και σε ένα γρήγορο άλμα από. Άμυνα σε επίθεση.

4. Ο αγώνας Fortuny “Shocked”

Με τον αγώνα «ουρλιάζοντας» καθ ‘όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου που ένας παίκτης έλειπε στα μέτρα που κάλυψε ο Mandy Camara πρόσφατα, μπροστά από τους δύο αποκλεισμούς, ο Pedro Martins ζήτησε από τους παίκτες του περισσότερη θέληση και δυναμική, αλλά δεν άλλαξε. Αμέσως μετά το διάλειμμα. Αλλά οι παίκτες του προχώρησαν πιο δυνατά ενάντια στο βαρεμένο Πόρτο και σπατάλησαν μια εξαιρετική ευκαιρία με τη σειρά του Ράντσελοβιτς να ισοβαθμίσει στο 52ο λεπτό. Ταυτόχρονα, ο Κώστας Φουντούις ετοιμαζόταν, το οποίο ήταν πιο κατάλληλο για να γεμίσει το κενό μπροστά από τους κόπτες, απουσία του Καμαρά και τελικά μετακόμισε στο γήπεδο σε 53 λεπτά αντί του Μασουρά. Η Valbuena πήγε προς τα αριστερά και ο κύκλος άρχισε να περιορίζεται ακόμη περισσότερο, καθώς ο Ολυμπιακός αύξησε το ποσοστό κατοχής της μπάλας που ήταν τόσο υψηλό όσο 52% έως και 45 λεπτά. Ο Fortwo πήρε μια θέση μαζί με τον Al Arabi ως δεύτερο επιθετικό, ενώ με την πάροδο του χρόνου οι ιδιοκτήτες περιορίζονταν όλο και περισσότερο σε έναν παθητικό ρόλο. Χωρίς υπερβολή, η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο ήταν ο Πειραιάς, αλλά ο στόχος δεν έφτασε. Τουλάχιστον έως ότου ολοκληρωθεί μία ώρα του αγώνα. Αλλά με τη χαρά του Φορτούνη, η μπάλα μεταφέρθηκε στο μισό της γηπεδούχου ομάδας που άρχισε να δείχνει σημάδια πανικού …

5. Αναλάβετε κινδύνους και πληρώστε το τίμημα

Με διπλή αλλαγή, ο Pedro Martins συνέχισε τις προσπάθειές του για ανάκαμψη, με τον Vignager να αντικαθιστά τον Cholipas και τη Ρώμη στα δεξιά αντί του Rangelovi. Είναι γεγονός ότι μετά από αυτή τη μετακίνηση στη δεκαετία του εβδομήντα, οι “κόκκινοι και λευκοί” έχασαν για λίγο τη συνοχή και την επιθετική τους ορμή, αλλά από το 75 ανέβηκαν ξανά στην επιθετική τρίτη. Ο Vinager και ο Broma μπήκαν με όρεξη, αλλά δεν μπήκαν με την επιθυμητή συνοχή. Πώς το βρίσκετε, εάν δεν έχουν παίξει καθόλου με τους νέους συμπαίκτες τους; Κάποια πράγματα έχουν νόημα στο ποδόσφαιρο. Μέχρι να έρθει το γκολ, ο Pedro Martins συνέχισε να κυνηγάει τον αγώνα. Δύο ακόμη αλλαγές σε 83 λεπτά με τους Bibi και Hassan, αλλά ο κίνδυνος δεν είναι πάντα καλός.

Ενώ ο Ολυμπιακός κυνηγούσε το γκολ, παραχώρησε 2-0 σε 85 λεπτά από την Oliveira σε 85 λεπτά και κάπου εκεί, το μέτριο πάρτι έληξε.

Πολύ άσχημο και άδικο από τη μία πλευρά, ένα δίκαιο αποτέλεσμα από την άλλη πλευρά, από τη στιγμή που οι “κόκκινοι και λευκοί” έδωσαν τα δικαιώματα και τους πλήρωσαν, εναντίον μιας ομάδας που δεν ήταν καλύτερη από αυτές, αλλά ήταν πιο σοβαρή και σταθερή στο σχέδιό του. Το 88, ο Χασάν, ο οποίος είχε δύο συμπαίκτες δίπλα του, προτίμησε να τελειώσει τη σκηνή μόνος του και να κερδίσει τη γωνία … Η μεγαλύτερη τύχη χαμογελά με τη Μασσαλία, χθες γύρισε την πλάτη του στο Ντράγκαο.

Στάδιο: Ντράγκαο

Πόρτο (Sergio Concicho): Marcesin, Manafa, Ebeba, Pepe, Zaidou, Sergio Oliveira (89 ‘Baro), Uribe, Otavio (70’ Grujic), Corona (70 ‘Evanilson), Fabio Vieira (61’ Nakazima), Marega

Ολυμπιακός (Pedro Martins): Sa, Ravinia, Semedo, Sis, Chollibas (70 ‘Vignager), Bouhalakis (84’ Baby), Empela, Masuras (53 ‘Fortones), Valbuena (84’ Hassan), Rangelovic (70 ‘Rome), Αραβικά.