Ο 6χρονος Κωνσταντίνος Πόρτασαλτ είναι έκτος στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

12 χρονών Κωνσταντίνος Brutusalt Από την ανερχόμενη γενιά της ελληνικής ιστιοπλοΐας, κέρδισε την έκτη θέση με 41 πόντους στο αισιόδοξο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που πραγματοποιήθηκε στη Σλοβενία.

Ο νεαρός αθλητής ANOG κέρδισε τα μετάλλια με τρεις πόντους πίσω από το χάλκινο, αλλά οι αγώνες διακόπηκαν από μια πανδημία μία ημέρα πριν από την επίσημη ολοκλήρωσή τους. Ο αγώνας τελείωσε με επτά αγώνες συνολικά, με τη συμμετοχή 156 αγοριών και 113 κοριτσιών.

Ήταν η πρώτη του συμμετοχή σε ένα Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και αυτή η θέση κάνει τους προπονητές Χρήστος Χιούνας και Νικήτας Κισαγιόγλου πολύ χαρούμενοι.

Η εργασία που έγινε στο ANOG τα τελευταία χρόνια έχει υπολογιστεί ως 3 από τους 7 αθλητές της εθνικής ομάδας της Γλυφάδας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Πλοήγηση_2

Το μήλο κάτω από τη μηλιά θα πέσει σαν τον πατέρα του Κωνσταντίνου, Βασίλης Portosalt Ο αθλητής που κέρδισε το πρώτο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ελληνικών Χρωμάτων ήταν στην κατηγορία αισιόδοξων. Μια άλλη σύμπτωση είναι ότι ο προπονητής του Βασίλη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ήταν ο Χρήστος Χιώνα.

«Ήρθα εδώ με στόχο να μπω στον Χρυσό Στόλο και πέρα ​​για να παλέψω για το καλύτερο, ήταν ο πρώτος μου ευρωπαϊκός αγώνας και είμαι πολύ ενθουσιασμένος για το αποτέλεσμα. Η εκδήλωση ήταν πολύ ωραία αλλά λίγο περίεργη με όλα τα μέτρα κοροναϊού. Ίσως αν κάνουμε έναν άλλο αγώνα, θα μπορέσω να… “Ο επόμενος στόχος τώρα είναι το εθνικό πρωτάθλημα που θα ξεκινήσει την επόμενη Παρασκευή στο Χαλκίδα”, δήλωσε ο Πορτασάλτ.

Μετά την Κ. Πορτοσάλτε ακολούθησε τον Α. Κηφίδη 61ο με 123Β, ο Ι. Τούρνης 79ος με 138Β. Και A. Apeiranthitis 100, με σκορ 185 πόντων, σε συνολικά 156 σκάφη.

Στα κορίτσια, η Άννα Ελισάβετ Γουίντερς κατατάσσεται στην 19η θέση με 90 πόντους, ενώ η Κ. Αναστασίου παίρνει την 42η θέση με 127 πόντους. Η Ε. Καραγεώργου 57 με 176 πόντους από 113 σκάφη.

Δείτε τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνει, στο Protothema.gr

.cnt, “bottom”: true, “offTop”: “.header”, “window”: 639} “>