Ο ΟΦΙ πέφτει και δεν τρέχει!

Επεξεργάστηκε από:Μανώλης Σάρης

Το σώμα του Ove απλώθηκε σε όλη την Ελλάδα, ο Σωτέρο και ο Σόλις το ανέστειλαν, και η ΑΕΛ πήρε μια τεράστια νίκη 3-2 στο Ηράκλειο.

Ο OFI ξεκίνησε με 4-3-3 και η μόνη αλλαγή, όσον αφορά τον αγώνα Rizopoli, ήταν ο Sardinero στη θέση του Solís, ενώ ο Festa ηγήθηκε της AEL με 4-2-3-1 και ο Durmisai στην κορυφή της επίθεσης. Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον OFI που κατάφερε να σκοράρει στο δεύτερο λεπτό με τον Στάικο, αλλά αντί να δώσει στο γκολ τα φτερά στους παίκτες του, τους υπνωτίστηκε με την AEL μετά το 15ο λεπτό για να αναλάβει δράση στο γήπεδο σε έναν ισορροπημένο αγώνα . Ο OFI τιμωρήθηκε από τον ισοσταθμιστή της AEL στο 29ο λεπτό του αγώνα όταν ο Σωτηρίου έκανε ένα τραγικό λάθος, δίνοντας το πέναλτι της AEL για να εξισώσει τον Durmisai.

Η εικόνα του OFI χειροτέρευσε στο δεύτερο ημίχρονο καθώς η AEL μπήκε στο γήπεδο με μεγάλη δύναμη, χτυπώντας 1-2 με τον Akounias να σηματοδοτεί την ακτίνα της σόμπας του Σωτηρίου και μια ομάδα στο γήπεδο να μην ξέρει τι να κάνει και τι ήθελε. Ο Uwe κατάφερε να ισοσταθμίσει στο 73ο λεπτό, με τον Σολ να κερδίζει το πέναλτι, δίνοντας στον Kutsiaftiis την επίθεση και τον De Guzman με το δεύτερο γκολ, και στο επόμενο στάδιο έγινε σχεδόν 3-2 με τον Solís Naji να βλέπει «Όχι» στη θέση. Ο Αργεντινός έγινε δολοφόνος με απαράδεκτη πράξη, αφήνοντας τον OFI με 10 παίκτες καθώς έριξε τον αντίπαλό του έξω από τη σκηνή. Η ΑΕΛ δούλεψε στο γήπεδο και το 84 σημείωσε το νικητήριο γκολ με τον Ντουρμισάι να βάζει 3-2 δίνοντας στην ομάδα του μια δίκαιη και άξια νίκη.