Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός 97-89: Πολύ κακό για την προσπάθεια

Η προσπάθεια του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο Παλάου Μπλουγκράνα ήταν καταπληκτική, η Μπαρτσελόνα είχε φτάσει σε ένα σημείο καμπής, αλλά ήταν το Μπλαουγκράνα που χαμογέλασε στο τέλος (97-89). Ήταν ο Λεωνίδας Κασιλάκης που έδωσε … τη δεύτερη ευκαιρία Στο Clover με 3/3 “σουτ στα 7,6” στο τέλος της κανονικής περιόδου, αλλά στα επιπλέον πέντε λεπτά ο Saronas Yassikevitsios έριξε μεγάλα σουτ, φτάνοντας στην τελική κυριαρχία.

Διαφήμιση

Σε γενικές γραμμές, η αλφάλφα χάθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου Ο Kiefer Sykes έχει τραυματισμό στη φτέρνα.. Κάτι παρόμοιο συνέβη στη Βαρκελώνη, όπου ο Άλεξ Άμπριενς είχε διάστρεμμα.

Διαβάστε πώς συγκεντρώθηκαν οι κατατάξεις της Ευρωλίγκας μετά τους αγώνες την Πέμπτη 15 Οκτωβρίου

καλύτερος παίχτης

Ο Cory Higgins ήταν αυτός που βοήθησε τη Μπαρτσελόνα να αλλάξει από -11 στην τρίτη περίοδο, διατηρώντας την ομάδα του όρθια στο σημείο όπου οι Πράσινοι φάνηκαν να πατούν το πεντάλ αερίου. Πάνω απ ‘όλα, ωστόσο, στο τέλος της κανονικής ώρας και στον επιπλέον χρόνο, είχε υπέροχα πλάνα και σουτ, τα οποία κράτησαν το Blaugrana στο κέντρο μέχρι τον τελικό. Στατιστικά, πήρε 24 πόντους (5/12 δύο πόντους, 2/6 τρεις πόντους, 8/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 λάθος στη συμμετοχή του 32’47 “.

Ο αδύναμος κρίκος

Ολόκληρη η πρώτη γραμμή του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, εκτός από τον Ντίνο Μήτογλου. Οι Πράσινοι είχαν ένα τεράστιο πρόβλημα εναντίον των σωμάτων της Βαρκελώνης, με μόνο τον επιθετικό / διεθνή μέσο να κερδίζει τους αγώνες, είτε στο “4” είτε στο “5”. Είχε ένα διπλό διπλό (16 πόντοι, 12 ριμπάουντ) στα 34’27 “της συμμετοχής, ενώ οι άλλοι είχαν 4 πόντους από 2/4 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 σφάλματα, 6 σφάλματα σε 30 λεπτά συμμετοχής (σύνολο .).

Στατιστικά που εμφανίστηκαν

Ο Γιώργος Βοφόρας σημείωσε 72 πόντους από τέσσερις παίκτες (Marcus Foster, Nemanja Nidovic, Dinos Metoglou, Howard Sand Ross), αλλά λίγοι (17) από τους άλλους επτά ανέβηκαν στο έδαφος.

Αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ όχι μόνο ξεκίνησε καλά αλλά ήταν υπέροχος. Χάρη στις υπέροχες άμυνες και τις εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση, οι Πράσινοι έφτασαν γρήγορα στο +11 (4-15 στα 6 ‘), με τον Σαρωνά να σπάει τον Γιάκβιβιτσιο στο ταμπλό του και να καλεί το χρονικό όριο. Η είσοδος του Nick Calatis στη Γη κρίθηκε απαραίτητη, καθώς το πρώην αφεντικό του Clover είχε υπονομεύσει σημαντικά την εικόνα της Βαρκελώνης.

Τόσο πολύ, που το -8 (10-18 στα 7 ‘) έγινε +3 (21-18 στα 12’) για τους οικοδεσπότες, οι οποίοι – από την άλλη πλευρά – έχασαν τον Alex Abrines λόγω προβλήματος τραυματισμού (διάστρεμμα). Ωστόσο, από τη στιγμή που ο Marcus Foster ήταν ζεστός, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν έχασε τον έλεγχο της κατάστασης. Ο εκρηκτικός τερματοφύλακας επέστρεψε στο pentathlon, τοποθετώντας δύο διαδοχικά καλάθια και 16 πόντους (6/6 σουτ και 2/2) στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου, οδηγώντας τον αγώνα στο “X” (24-24 σε 14 λεπτά).

Το πρώτο μέρος τελείωσε με ένα μικρό προβάδισμα για τους Blaugrana (36-35) και τον Nick Calatis, που σημείωσαν 2/2 με τρεις πόντους, ταυτόχρονα με τους παίκτες του Γιώργου Βοφόρα 2/13 πίσω από τη γραμμή των 6m75.

Το ίδιο σενάριο αποκαλύφθηκε με την πρώτη περίοδο στο τρίτο στάδιο, με τον Clover να σημειώνει επτά ευθείες πόντους σε ένα λεπτό και μισό, φτάνοντας στο +6 (36-42) και αναγκάζοντας τον Saronas Iacikivitsios να καλέσει ένα άμεσο χρονικό όριο. Οι Πράσινοι βρήκαν ένα κτύπημα, στην πραγματικότητα σημείωσαν τρεις συνεχόμενες βολές και βρέθηκαν για δεύτερη φορά στο +11 (44-55) με λιγότερο από τέσσερα λεπτά να απομένουν στα δέκα λεπτά.

Πολύ γρήγορα, χάρη στην εκτελεστική ικανότητα του Corey Higgins, η Βαρκελώνη πέτυχε μια τέλεια ισορροπία (58-58) για να εισέλθει στην τέταρτη περίοδο, η οποία είδε μια καταπληκτική εξέλιξη.

Σε ένα μικρό σουτιέν, το προβάδισμα άλλαξε τα χέρια αρκετές φορές, με τη Μπαρτσελόνα να φτάνει στο +3 (71-68) στο 2’13 “για τον τελικό. Ο Jorge Voforas κάλεσε ένα χρονικό όριο, το μυαλό των παικτών του καθαρίστηκε και έτσι, οι Πράσινοι είχαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν τη νίκη στον Τελικό. Για να επιτύχει την επιτυχία, φυσικά, έλαβε την απόφαση … Δεν υπάρχει κανένα λάθος από την πλευρά της Βαρκελώνης.

Με διαφορά +3 (75-72) στα 17,6 “για τον τελικό, ο Λεωνίδας Κασιλάκης κέρδισε κατά λάθος και μπήκε στη γραμμή τέρματος για τρία σουτ. Πήρε 3/3 και έστειλε τον αγώνα στα επιπλέον πέντε λεπτά.

Εκεί, η Blaugrana επέδειξε ευελιξία στις μεθόδους και στις επιλογές εκτέλεσης, κερδίζοντας τρεις βαθμούς στα δύο πρώτα λεπτά του επιπλέον χρόνου και κάνοντας ταχεία πρόοδο στην ασφάλεια. Αυτό δεν αμφισβητήθηκε μέχρι τον τελικό, παρά τη φιλόδοξη προσπάθεια του Γιώργου Βοφόρα, με τους Nemanja Nidovich και Howard Sand Ross να βάζουν σε δύο μεγάλες ρίψεις. Η Μπαρτσελόνα σημείωσε νίκη (97-89), αφήνοντας μια γλυκόπικρη γεύση στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ο οποίος έλαμψε – κρίνοντας από την παράσταση – αλλά απέτυχε να γιορτάσει μια μεγάλη νίκη – από κάθε άποψη -.

βιβλιογραφικές αναφορές: La Monica – Latissif – Filius.

Τα δέκα λεπτά: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75, 97-89.

Βαρκελώνη (Jacekificios): Davis 20 (7/8 2 πόντοι, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 φάουλ), Hanja 6 (2), Polmaru, Smith 4, Hertel 7 (1), Postofy 1, Oriola 6 (3/5 2 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Abriens, Higgins 24 (5/12 2 πόντοι, 2/6 τρεις πόντοι, 8/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Martinez 1, Coric 14 (4/6 3 πόντοι, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), 14 Calatis (1/3 δύο πόντοι, 4/9 τρεις πόντοι, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη).

Παναινικός (Βόβορας): Παπαγιάννης 2 (3 μπλοκ), 2 Αυγούστου, Παπαπέτρου 8 (3/9 σουτ), Κασελάκης 5 (1/1 2 πόντοι, 3/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φόστερ 24 (5/11 2 πόντοι) ), 4/7 3 πόντων, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Nedovic 15 (5/9 τρεις πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Sykes, White, Mitoglu 16 (3/5 δύο πόντοι, 1 / 4 τρεις πόντοι, 7/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπέντλεϊ, 17 Σεντ Ρος (2/5 2 πόντοι, 4/8 τρεις πόντους, 1/2 σουτ, 5 ασίστ).

Στατιστικά ομάδας της Μπαρτσελόνα: 19/36 2 πόντοι, 13/31 τρεις πόντοι, 20/24 σουτ, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 10 επίθεση), 21 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τραβώντας, 16 φάουλ.

Στατιστικά της ομάδας του Παναθηναϊκού: 16/35 2 πόντοι, 14/37 τρεις πόντοι, 15/19 σουτ, 30 ριμπάουντ (21 αμυντική – 9 επίθεση), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 φάουλ.

Πιστώσεις εικόνας: Eurokinissi