Μεσολογγίου-Άρης 73-70: Η ιστορική νίκη με το κουδούνι και … τα κουρασμένα αγόρια | League Basketball: Ο αγώνας

Η νίκη του Missolongi επί του Άρη έχει ιστορική σημασία καθώς είναι η πρώτη ομάδα που φωτίστηκε πρόσφατα στο Basketball League. Ο Devende Green ήταν ο πρωταθλητής του Μεσολόγγι, σημειώνοντας 6,75 στο Dead Time. Μια κακή εικόνα του Ares, ο Demetris Fleones προσπάθησε να τον κρατήσει σε όρθια θέση, αλλά δεν απέφυγε τη 16η συνεχόμενη ήττα του μακριά από το σπίτι!

Αφού ανέφερε τα λάθη και από τις δύο ομάδες στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα, ο Άρης έφτιαξε την επίθεσή του στην περιοχή του αντιπάλου καθώς πήρε τη σωστή αντίδραση και προχώρησε 9-12 (6 ‘) και 17-19 (10’) στο τέλος της σεζόν. Εκμετάλλευση ταυτόχρονα τις επισκέψεις του στη γραμμή της φωτιάς. Ο Μεσολόγγι προσπάθησε μάταια να βρει λύσεις εκτός των 6,75 και συνολικά στο πρώτο μέρος είχε 1/11 γύρο!

Ο Al-Asfar σημείωσε μερική βαθμολογία 2-10 στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με την ίδια φιλοσοφία στην επίθεση, και ήταν 19-29 μπροστά, αλλά οι ιδιοκτήτες της γης αντέδρασαν. Με τους Agravanis, Sachpatzidis και Mathis να προχωρούν, ο Μεσολόγγι πέτυχε μια σειρά 14-0 (33-29, 17) καθώς εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενα (μακρά) χαμένα σουτ του Άρη. Οι επισκέπτες κατάφεραν τελικά να προχωρήσουν (37-40) στο τέλος του ημιχρόνου παρά το χαμηλό ποσοστό τους, με δύο πόντους (42%) και τρεις πόντους (27%).

Και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στην αρχή του τρίτου τριμήνου. Δύο καλά λεπτά επέτρεψαν στον Άρη να φύγει με 39-46 (23 λεπτά) για να βρει πόντους στο παιχνίδι μετεγκατάστασης, αλλά τότε έδειξε σημάδια συντριβής. Οι οικοδεσπότες έκαναν ό, τι ήθελαν στο έδαφος με ταχύτητα και αθλητικότητα. Έκαναν το δεύτερο μεγάλο σερί του αγώνα (10-0) και ήταν μπροστά 49-48 μετά τα δύο ημίχρονα της σεζόν για να φτάσουν στο +7 (56-49) στο τέλος της σεζόν.

Σε αντίθεση με τον Άρη, το Μεσολόγγι είχε ενέργεια και για πρώτη φορά ήταν μπροστά με δύο αριθμούς (62-51, 32:30). Ο Demetris Fleones προσπάθησε να διευθετήσει την κατάσταση με τον Ares (66-59, 36:30), αλλά έψαξε μάταια έναν υποστηρικτή για να μειώσει τη διαφορά.

2’15 “πριν από το τέλος του αγώνα και με σκορ 68-61 υπήρξε μια δεύτερη διακοπή στον αγώνα λόγω αποκλεισμού (η ss ήταν η πρώτη στα πρώτα δέκα λεπτά). Ο Mario Chalmers ήταν ένας παθητικός πρωταθλητής λόγω του «Yellow» που κατέστρεψε τις διαδοχικές επιθέσεις της ομάδας του, αλλά ο Flionis τον κράτησε ευθεία, όπως με τα τρία τρίποντα που έπεσε σε 68-67, 22 ίντσες πριν από το τέλος. Ο Σόλερ κέρδισε τον τίτλο του Killer καθώς έπεσε σε ένα μη αθλητικό φάουλ στον Agrafanes, αλλά ο τελευταίος είχε 0/2 σουτ. Και πάλι από την ίδια θέση, ο ίδιος παίκτης 2/2. Ο Ferguson Chalmers έχασε μια προσπάθεια τριών πόντων. Ο Αμερικανός σημείωσε συνολικά (70-70) και η τελευταία επίθεση ήταν ο 14ος οικοδεσπότης. Σε νεκρό χρόνο, ο Ντέβον Γκριν σημείωσε γκολ τριών πόντων και ο Μισολόγγι κέρδισε, 73-70.

Και γιατί: ο Μεσολίγγες Είχε ενέργεια και ζωτικότητα και εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Άρης ήταν μια γηράσκουσα ομάδα με παίκτες που είχαν κακή νοοτροπία. Δεν είχε διαχειριστική εμπειρία τα τελευταία λεπτά και γι ‘αυτό χρειάζεται ένα μεγάλο σουτ από τον Devon Green

Έκαναν τη διαφορά: διαιρέστε πράσινος Κάνοντας το μεγαλύτερο σουτ στον αγώνα και φυσικά σε νεκρό χρόνο. Agravanis, Sachpatzidis και Brown Ήταν οι κύριοι παράγοντες στη νίκη του Μεσολογγίου.

UNSEEN HERO: Ο Amardi Παίξτε καταλυτικό ρόλο στην γηπεδούχος ομάδα.

Πέρασε και δεν άγγιξε: Τ.ο Μεσολίγγες Δεν πήρε τίποτα από τον Λάνγκφορντ. Ο Chalmers έπαιξε έναν κακό αγώνα και ο Little έδειξε τη μακρά απουσία του, ενώ ο Dragesevic δεν μπορούσε να ταιριάξει με την αθλητική δύναμη των αντιπάλων του με επιπλέον βάρος.

Το βασικό σημείο: Οι οικοδεσπότες σημείωσαν μερικό 17-3 σε επτά λεπτά παιχνιδιού στο τρίτο τέταρτο

Τι ρίχνουν: Ο Μεσολόγγι πυροβόλησε με ένα κακό ποσοστό στο μακρινό σουτ, και ο Άρης γενικά δεν έχει τίποτα να τον κρατήσει γιατί από την άποψη της ταχύτητας δεν είναι η Μπάσκετ.

Στάδιο αγώνα: Τι έπεται; Μεγάλη βολή του Ντέβον Γκρίν που κυβέρνησε τον αγώνα.

Τα δέκα λεπτά: 17-19, 37-40, 56-49, 73-70