Ιστορικά προκριματικά για τον Τσιτίμπα: Μετακόμισε στους προημιτελικούς του Ρόλαντ Γκάρος

Ο Έλληνας τενίστας κέρδισε εύκολα τον Γκρέγκορ Ντιμίτροφ σε σετ 3-0 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στους προημιτελικούς του Ρόλαντ Γκάρο.

Ο Έλληνας τενίστας δημιούργησε ένα “φύλλο και φτερό” για τον Βούλγαρο, ο οποίος δεν έχασε ένα σετ μέχρι τον τέταρτο γύρο. Ο 22χρονος πρωταθλητής που παίζει τένις σε πολύ υψηλό επίπεδο κέρδισε 6-3, 7-6 (9), 6-2 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στα προημιτελικά του τουρνουά άμμου που πραγματοποιήθηκε στο Παρίσι.

Αυτή θα είναι η δεύτερη φορά στους προημιτελικούς του Grand Slam του Στέφανου Τσιτσιπά, μετά το 2019, όταν ήταν στο “8ο” Αυστραλιανό Όπεν.

Στη συνέχεια νίκησε τον Roberto Bautista Agut και στη συνέχεια αποκλείστηκε στους ημιτελικούς από τον Rafa Nadal.

Αυτή τη φορά, στο “8” του Roland Garros, ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Andre Rublev. Ο Ρώσος που έπαιξε μαζί του πριν από λίγες μέρες στον τελικό στο Αμβούργο.

Ένας αγώνας ήταν ανάμεσα στα χέρια του, αλλά “αυτοκτόνησε” και έχασε 2-1.

Μια ευκαιρία για τον Έλληνα παίκτη τένις να εκδικηθεί τον Ρώσο, ο οποίος κέρδισε 3-1 με την καρδιά του να σημείωσε ο Μαρτόν Φόκοβιτς. Στο σημερινό αγώνα, ο Στέφανος σημείωσε 23 νίκες και 30 εύκολες φάουλ, ενώ ο Βούλγαρος σημείωσε 21 νίκες και 50 εύκολα φάουλ.

Εικόνα αντιστοίχισης:

Ο Στέφανος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έσπασε στο δεύτερο ημίχρονο, με προβάδισμα 3-0, και λίγο μετά έφτασε στο 4-1. Στο ένατο παιχνίδι, ο Ντιμιτρόφ είχε 3 πόντους ξεμπλοκαρίσματος, αλλά ο Τσιτσιπάς το έριξε και άρπαξε το σετ 6-3.

Στην αρχή του δεύτερου σετ, οι παίκτες του τένις μετέφεραν και τα δύο σερβίς εύκολα. Στο πέμπτο παιχνίδι, ο Τσιτσιπάς δημιούργησε τρία σημεία ξεμπλοκαρίσματος, αλλά απέτυχε να τα εκμεταλλευτεί. Το γκρουπ έσπασε την ισοπαλία, καθώς ο Στέφανος αποδείχθηκε πιο ήρεμος, καθαρίζοντας δύο από τους πόντους του Γκρέγκορ και 11-9 κάνοντας το 2-0 στα γκρουπ.

READ  Σεισμός τώρα κοντά στην Κιβερία - αισθητή σε πολλές περιοχές - Newsbomb - Ειδήσεις

Το νερό μπήκε στην τάφρο και ο Έλληνας τενίστας είχε το πάνω χέρι. Είτε στο αποτέλεσμα είτε ψυχολογικά. Στο τελευταίο σετ, ο Στέφανος διατήρησε την εστίασή του, και με δύο διαλείμματα έκανε 6-2 και 3-0.

Μια εξαιρετική παράσταση για τον 22χρονο, ο οποίος έχει αποδειχθεί ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση και όπως είπε χθες ο Πάτρικ Μουρατόγλου, μπορεί να κερδίσει οποιονδήποτε παίκτη τένις.

Ο επόμενος αντίπαλος του Στεφάνου είναι ο επικίνδυνος Andre Rubolph που κέρδισε τον Έλληνα τενίστα στο παρελθόν και στον τελευταίο αγώνα στο Αμβούργο πήρε μια ανάσα από τη νίκη του τίτλου.