Επτά ντρέπονται για το Λίβερπουλ (7-2)

Αδιανόητο, απερίγραπτο, μη επαναλήψιμο.

Η Άστον Βίλα νίκησε τη Λίβερπουλ 7-2 στο τέταρτο παιχνίδι της Πρέμιερ Λιγκ, καθώς οι «χωρικοί» ξεσκονίζουν τους πρωταθλητές της Αγγλίας και φαίνονται υπέροχοι.

Ο Γουότκινς ήταν ο μεγαλύτερος πρωταγωνιστής που σημείωσε τριλογία για το “The Villagers”, ο Γκριλς δύο και ο ΜακΚέιν και ο Μπαρκλέι ο ένας τον καθένα.

Η τελευταία φορά που η Λίβερπουλ παραδέχτηκε επτά γκολ πρωταθλήματος ήταν τον Απρίλιο του 1963 εκτός Τότεναμ (2-7).

ο αγώνας

«Οι χωρικοί ήταν χαρούμενοι που πήγαν νωρίς στον αγώνα χάρη σε ένα τραγικό λάθος που έκανε ο Adrian.

Ο Robertson γύρισε την μπάλα στον Ισπανό τερματοφύλακα, ο οποίος έκανε λάθος πέρασμα, και έδωσε στον Greelis την ευκαιρία να περάσει την μπάλα στον Watkins, ο οποίος άνοιξε το σκορ σε κοντινή απόσταση στο έκτο λεπτό (1-0).

Οι “Reds” προσπάθησαν να ανταποκριθούν και έχασε δύο ευκαιρίες με τον Firmino (15, 21), αλλά ο Martins, με τα βασικά σώματα, κράτησε ένα μηδέν για την ομάδα του.

Μετά την αποτυχία της Λίβερπουλ, η Άστον Βίλα διπλασίασε τα γκολ. Ο Γουίτκινς μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και ξεπέρασε τον Γκόμεζ με ένα μακρινό σουτ που τον άφησε 2-0.

Οι «χωρικοί» ήρθαν κοντά στο τρίτο γκολ, αλλά η θέση της Μπάρκλεϊ ήταν αδύναμη και βγήκε στο 31ο λεπτό.

Η ομάδα του Klopp ενίσχυσε και μείωσε την απόδοσή του στο 33ο λεπτό. Ο Keita δεν βρήκε το σουτ με τον τρόπο που ήθελε, αλλά στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Salah, ο οποίος το έκανε 2-1 με ένα μονοκόμματο σουτ.

Μετά από ένα κόρνερ από το Barclay από τα δεξιά, ο McGinn έκανε ένα ισχυρό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα εναντίον του Van Dyck και τελείωσε στο δίχτυ για 3-1 στο 35ο λεπτό.

Παρά τη συντριπτική τους κατοχή της μπάλας (75% -25%), οι Reds είχαν εύθραυστα κενά στην άμυνα, τα οποία η Villa εκμεταλλεύτηκε πλήρως και σημείωσε τέταρτη φορά στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Barclay βρήκε τον Trezeguet στην πίσω θέση, κατάφερε την μπάλα στην περιοχή, και η κεφαλίδα του Watkins έφτασε στο σκορ 4-1 στο 39ο λεπτό, σημειώνοντας ένα hat-trick!

Aston Villa: Martinez, Minges, Target, Kunsa, Barclay, Grilles, Trezeguet (87 ‘Traore), McGinn, Cass (80’ Al-Muhammadi), Douglas Louise (80 ‘Nkaba), Watkins

Λίβερπουλ: Adrian, Van Dyck, Robertson, Gomez (61 ‘Jones), Arnold, Vinaldum, Keita (46’ Minamino), Vampino, Firmino (68 ‘Milner), Salah, Zota.