Γιουβέντους-Πόρτο 3-2: Ένα φανταστικό προκριματικό για τον Δράκο με την τιμωρία της Oliveira

Στο τέλος, το παραμύθι ήταν δράκος και στην πραγματικότητα από την Πορτογαλία! Μετά το σοκ που υπέστη η Λυών την περασμένη σεζόν Γιουβέντους Αποκλείστηκε για δεύτερη συνεχόμενη αποβολή στο Στάδιο 16. Τσάμπιονς Λιγκ, Πέσε θύμα αυτή τη φορά στην αδίστακτη και “αρνείται να χάσει” ομάδα που δημιουργήθηκε από τον Sergio Concicho: Πόρτο!

Διαφήμιση

Οι Ιταλοί πρωταθλητές κατάφεραν να νικήσουν στο 90ο λεπτό του πρωταθλήματος Federico Chiesa, φτάνοντας στο 2-1, αποτέλεσμα που έχασε από τον Dragao πριν από τρεις εβδομάδες, αλλά παρά το γεγονός ότι είχαν αριθμητικό πλεονέκτημα 54 λεπτών λόγω αποβολής. Ταρίμι, είδαν το φιναλίστ να γλιστρά στα χέρια τους.

Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι ο Πόρτο άντεξε την πίεση που έλαβαν την τελευταία μισή ώρα του κανονικού χρόνου και το μεγαλύτερο μέρος του επιπλέον χρόνου και το 115 “χτύπησε” με τον Oliveira με τον πρώην παίκτη του. ΠΑΟΚ Να εφαρμόσει ένα μεγάλο λάθος στην Τσέσνεϊ, να σκοράρει το δεύτερο γκολ του στον αγώνα (το πρώτο σε 19 λεπτά από ένα πέναλτι) και να θέσει τις βάσεις για να προκριθεί στο Τορίνο.

Ο Torrániz κατάφερε να σκοράρει εγκαίρως το τρίτο γκολ, σε 117 λεπτά με τον Rabiot, και στον τελικό πήγαν να πετύχουν το τέταρτο γκολ σε έναν τρελό αγώνα, με τους Πορτογάλους να παλεύουν με τα νύχια και τα δόντια τους για να επιβιώσουν. 3-2, τελικά γιορτάζουν μια από τις πιο γλυκές ήττες στην ιστορία τους.

ο αγώνας

Η Γιουβέντους βγήκε με ένα γρήγορο γκολ και μόνο στο τρίτο λεπτό έχασε μια τεράστια ευκαιρία να το επιτύχει. Ο Cuadrado έκανε ένα ισορροπημένο σταυρό στο κέντρο της άμυνας του Πόρτο και έριξε Morata χωρίς σημάδια και άρπαξε το κεφάλι του, καθώς ο Marcin μπλόκαρε τη μπάλα με το δεξί του χέρι και απέφυγε μια συγκεκριμένη παραβίαση του γκολ του.

Τρία λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Πόρτο να απειλήσει σοβαρά το σπίτι του αντιπάλου. Ο Zido νίκησε τον Cuadrado σε μια προσωπική μονομαχία και μπήκε στην περιοχή της Γιουβέντους από τα αριστερά για να επιστρέψει στον Tarimi, όπου ο πυροβολισμός του σταμάτησε πρώτα στο σώμα του Bonucci στο ύψος της μικρής περιοχής και στη συνέχεια πήρε το κεφάλι που σταμάτησε στην ακτίνα της Τσετσενίας. .

Αυτό το στάδιο στο Πόρτο έδειξε ότι η Γιουβέντους ήταν αδύναμη από αμυντική άποψη και ότι έπρεπε να κυνηγήσουν το γκολ και στο 17ο λεπτό ήρθε το χτύπημα του Δράκου. Ο Demiral, ο οποίος αντικατέστησε τον τραυματισμένο de Ligt ως συνεργάτη Bonucci στο κέντρο της άμυνας, έκανε ένα παράνομο blogging στον Taremi που ανέκτησε το γκολ και οι Κουίπερς έδειξαν αμέσως τη λευκή μπάλα και ο Sergio Oliveira σκόραρε στο 19ο λεπτό. τέταρτο γκολ φέτος στο Champions League.

Το συμπλήρωμα διαπίστωσε ότι οι Πορτογάλοι βρήκαν ελεύθερους χώρους και κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα για να απειλήσουν την Τσέσνεϊ με τις προσπάθειες της Κορόνα, του Οτάβιο και του Ζίντο σε λίγα λεπτά, έτσι ώστε ο Μοράτα να έρθει στο 27ο λεπτό και να φλερτάρει με το γκολ για δεύτερη φορά, αλλά έπεσε. Η εξαιρετικά σταθερή Marchesin του αρνήθηκε ισοπαλία.

Αυτό ήταν το σημαντικό τελευταίο στάδιο του πρώτου ημιχρόνου, καθώς το σερί του Πόρτο ήταν πολύ κοντά για να επιτρέψει στη Γιουβέντους να τα κλείσει στα ελαστικά τους, με αποτέλεσμα τόσο ο Κριστιάνο Ρονάλντο όσο και ο Φεντερίκο Τσιέσα να απομακρυνθούν από τον αγώνα ταυτόχρονα.

Κατά κάποιο τρόπο, οι δύο ομάδες έφτασαν στον ημιτελικό με το σκορ 0-1 που ήταν απολύτως δίκαιο, με τον Πόρτο να κάνει πιο τελικές προσπάθειες εναντίον του Bianconeri (9-6) και η Torrenez δεν μπόρεσε να ασκήσει πίεση παρά την κατοχή της μπάλας κατά 64%. Το είχαν κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου.

Η Γιουβέντους έπρεπε να βρει δύο γκολ για να στείλει το παιχνίδι τουλάχιστον σε επιπλέον χρόνο, μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο σε πιο επιθετική διάθεση και ήταν ευτυχισμένος με την πρώτη καλή ευκαιρία να στείλει την μπάλα στο δίχτυ.

Αυτό συνέβη στο 49ο λεπτό, όταν ο Bonucci είχε συμπληρώσει, ο Cristiano Ronaldo βγήκε στο πίσω μέρος της άμυνας και έριξε τη μπάλα στον Chiesa, ο οποίος χτύπησε τη φανταστική δεξιά μπάλα από μια θέση στην αριστερή περιοχή και σημείωσε 1-1 στόχος, Σαμάρ. Η μπάλα στο αντίστοιχο “παράθυρο”.

Μετά από λίγα λεπτά, τα πράγματα άρχισαν να γίνονται πιο δύσκολα για τον Πόρτο αφού έμεινε με έναν απίστευτα μικρότερο παίκτη. Στο 52ο λεπτό, ο Taremi είδε μια κίτρινη κάρτα για ένα λάθος στον Keiza, και στο 54ο λεπτό, έλαβε μια δεύτερη κίτρινη κάρτα αφού κλώτσησε την μπάλα σκληρά και την τράβηξε, ενώ ο Quirme έριξε το σφυρίχτρα του οφσάιντ και οι Ολλανδοί τον τιμώρησαν για η απροσεξία του χωρίς δισταγμό. .

Η εκδήλωση μπερδεύει τους φιλοξενούμενους και στο 56ο λεπτό ο Kezza πήγε να ανεβάσει τα σκαμπανεβάσματα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, όταν μετά από μια κεφαλίδα από τον Rabiot πέρασε τον Marssen και προκάλεσε το παιχνίδι να πέσει, αλλά ο Pepe τον έβαλε εναντίον του με έναν εαυτό -θυσία. Η μπάλα βρίσκει την αριστερή εγκάρσια ράβδο και αφήνει μια γωνία.

Σε αυτό το σημείο, το Πόρτο ήταν πολύ τυχερό, αλλά τίποτα σαν αυτό δεν συνέβη σε 63 λεπτά. Όταν οι καλύτεροι και πιο ενεργοί παίκτες του Pirlo συγκεντρώθηκαν στο παιχνίδι και ήρθε η ανατροπή. Ο Cuadrado σημείωσε ένα ακριβές σταυρό και ο Chiesa έφτασε στο σπίτι με 2-1 στον Marcin 2-1, και έγινε ο πρώτος Ιταλός από τον Απρίλιο του 1999 και ο Del Piero που σκόραρε δύο φορές στον νοκ-άουτ της Γιουβέντους στο Champions League.

Το εντυπωσιακό είναι ότι μετά από 2-1 από την Chiesa, η Γιουβέντους ανέβασε το επίπεδο του αγώνα, αλλά ο Πόρτο άρχισε να σφίγγει ξανά την άμυνα του, καθώς ο Bianconeri είχε δυσκολία στην παραγωγή σταδίων και την επίτευξη υψηλού ρυθμού όπως στην περίοδο 45 ‘-65. “

Ως αποτέλεσμα, έπρεπε να επιτύχουμε τις καθυστερήσεις προκειμένου να ξεκινήσει ξανά η αιματοχυσία. Πρώτον, ο Morata έστειλε την μπάλα στο δίχτυ στο 91ο λεπτό, αλλά ήταν σε οφσάιντ θέση, ενώ στο 93 ‘ο Cuadrado άγγιξε το γκολ του προκριματικού, αλλά η μπάλα χτύπησε το δοκάρι από το αδιανόητο σταυρό με το αριστερό του στην περιοχή !

Αναπόφευκτα οδήγησαν τις δύο ομάδες σε μια επιπλέον μισή ώρα, όπου μετά από 20 λεπτά χωρίς πολύ μεγάλα στάδια και με δύσκολες μονομαχίες, νεύρα, λάθη, ένταση και μάχες, ήρθαν δύο καρδιές.

Ο πρώτος, που έκρινε ακόμη προκριματικό, ήρθε στο 115 ‘. Ο Sergio Oliveira έκανε λάθος μεγάλου εύρους με ένα καλό σουτ, και η μπάλα βρήκε τα πόδια του Ρονάλντο και κατέληξε στη δεξιά γωνία παρά την προσπάθεια του Τσέσνεϊ, να κάνει το 2-2 για τον δράκο και το γκολ να βυθιστεί στα χέρια του. Οι συμπαίκτες και οι αναπληρωτές που εισέβαλαν στο κέντρο του γηπέδου για να γιορτάσουν.

Η Γιουβέντους χρειάστηκε μια άμεση ανταπόκριση και το βρήκε 104 “μόνο μετά το γκολ του Πόρτο, όταν ο Μπερναρντσί έκανε ένα κόρνερ από την αριστερή πλευρά και ο Ραβιώτ κατευθύνθηκε στη Μαρκισίνη για να πάει 3-2 στο 117”. Στα τελευταία λεπτά, η Γιουβέντους έκανε ένα θαύμα με ένα τέταρτο γκολ που θα τον έστειλε στους προημιτελικούς και θα τον έσωζε από το ατύχημα, αλλά ήταν πολύ αργά.

Ο Marcin έφτιαξε ένα φράγμα και το σκορ 3-2 παρέμεινε το τελευταίο σφύριγμα για τους Cupers και ο Πόρτο πήρε έναν από τους μεγαλύτερους και μικρότερους προκριματικούς στην ιστορία τους, εναντίον της Γιουβέντους που ήταν το μεγάλο τους γκολ στο Champions League φέτος αλλά έχασε την ψυχραιμία του στην πρώτη μονομαχία νοκ-άουτ.

Γιουβέντους: Chesney, Cuadrado, Bonucci (75 ‘De Ligt), Demiral, Sandro, Ramsey (75’ McKinney), Arthur (102 ‘Kulusevski), Rabiot, Chiesa (102’ Bernardeschi), Morata, Ronald

Πόρτο: Marcesin, Manafa, Pepe, Embeba, Zaidou (71 ‘Dias), Corona (118’ Leite), Uribe (90 ‘Grujic), Oliveira (118’ Entiage), Otavio (62 ‘Sar), Marega (106’ Martinez), Τάρεμι

Πιστώσεις εικόνας: @ 2021 Luca Bruno / Associated Press